U bogatom fundusu paleontološke zbirke čuva se inherentno rijedak materijal, a brojni primjerci oduševljavaju svojom znanstvenom vrijednošću ili pak vizualnom atraktivnošću. Zbirku čini značajna paleomalakološka zbirka morskih, brakičnih i slatkovodnih mekušaca neogenskih naslaga sjeverne Hrvatske. Neogenski nalazi dokaz su postojanja posljednjeg mora geološke prošlosti koje je plavilo područje Slavonije u razdoblju od prije oko 24 – 2,6 milijuna godina kada započinju nagle klimatske promjene koje vode u pleistocenske izmjene ledenih i međuledenih razdoblja. Veće cjeline unutar zbirke čine i miocenski ježinci Slavonije, kredni rudisti otoka Brača i Medvednice, te pliocenski slatkovodni mekušci Srijema i cefalopodna fauna jurskih naslaga Greben planine. U zbirci se čuva najstariji primjerak Muzeja Slavonije izumrli trilobit koji je živio u ordoviciju od 485,4 – 443,4 milijuna godina prije sadašnjosti, te značajan razvojni niz puževa paludina iz paludinskih slojeva Slavonije kao primjer postavljanja filogenetskog niza i evolucijskog razvoja. Zbirku čine i sustavno prikupljeni primjerci fosila koji daju pregled geologije Slavonije, prezentiraju dugu geološku prošlost Slavonije, te postanak i razvoj Zemlje i drugi primjerci s područja Hrvatske i svijeta. U zbirci se čuva građa prvenstveno nacionalnog porijekla te je znanstvena evaluacija i taksonomija od primarnog interesa u upravljanju zbirkom.
Zbirka će se upotpunjavati ostacima životinja iz geološke prošlosti i tragovima njihovih životnih aktivnosti. Područje Slavonije odlikuje se bogatom geološkom raznovrsnošću koja ga čini jedinstvenim na našim prostorima stoga će prikupljene prirodnine prezentirati brojna najznačajnija nalazišta. Zbirka je u stalnom razvoju.
Voditeljica: Sanja Vidović, muzejska savjetnica
Pogledaj predmete iz zbirkeKoristimo kolačiće za praćenje posjećenosti naših stranica (Google Analytics) u svrhu poboljšanja stranica. Statistika se prikuplja anonimno i prihvaćanjem pristajete na korištenje kolačića. Saznaj više